Menu nawigacji stron

Kurs Muzykoterapii Organicznej – Gongi i instrumenty archaiczne w terapii i profilaktyce stopień I – Wrocław 05-06.04.2014.

gongi

Kurs gry na gongach /Szkolenie z zakresu:
Profilaktyka i terapia dźwiękiem z wykorzystaniem gongów
oraz instrumentów archaicznych i etnicznych.
Stopień I – Nauka tworzenia sesji relaksacyjnych i medytacji z dźwiękiem

Pierwszy stopień skierowany jest do osób które pragną na poziomie podstawowym zgłębić wiedzę i zdobyć umiejętności w zakresie świadomej pracy z dźwiękiem gonów i instrumentów archaicznych. Na tym etapie uczestnik zaznajamia się podstawowymi technikami gry na gongu i instrumentach, oraz buduje fundament do praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy i umiejętności w tworzeniu samodzielnych seansów relaksacyjnych oraz medytacyjnych w kontekście własnej osoby, grupy osób pełnosprawnych, wykluczonych społecznie, oraz sesji indywidualnych.

Pierwszy stopień stwarza nam szanse abyśmy stojąc u progu naszej muzycznej przygody mogli zanurzyć się w tajemnice najsilniej rezonującego instrumentu jaki istnieje na naszej planecie, i wejścia w nurt pierwotnego rezonansu kreując społeczną jak i swoją własną przestrzeń życiową w harmonii z samym sobą i otaczającą nas przestrzenią.

Podczas trwania warsztatu uczestnik poznaje w teorii i w praktyce:
• Pochodzenie i historię gongów
• Rodzaje i typy gongów
• Przeznaczenie i rolę gongów w profilaktyce i terapii dźwiękiem
• Instrumenty oraz ich dobór w odniesieniu do pracy z dźwiękiem gongów
• Właściwości i wpływ dźwięku gongu na człowieka, na poziomie UMYSŁU/psychiki,  UCZUĆ/emocji, CIAŁA/woli
• Metody i techniki (receptywne i aktywne) w pracy z wibracją gongów w zastosowaniu profilaktycznym jaki i terapeutycznym pod kątem własnej osoby, a także w kontekście zajęć z różnymi grupami pełnoprawnymi /pełnosprawnymi społecznie (tj. środowiska dzieci, młodzieży, dorosłych, ludzi w podeszłym wieku)  i sesji indywidualnych (z pojedynczymi pacjentami), oraz z różnymi grupami wykluczonymi społecznie ( tj. środowiska,  z zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo, środowiska uzależnione, skazanych, oraz z demencją starczą)
• ABC sesji relaksacyjnej zwanej kąpielą w dźwiękach gongów i instrumentów archaicznych – fazy przebiegu sesji
• ABC medytacji z dźwiękiem gongów – fazy przebiegu medytacji
• BHP pracy z dźwiękiem
• Znaczenie roli terapeuty
• Znaczenie i aranżowanie stanowiska pracy oraz adaptacja przestrzeni w której obyć ma się sesja
• Pracę z energią gongów względem biorytmu roku (rytm dnia, tygodnia, miesiąca, roku)

Po odbytym warsztacie uczestnik umie:
• Świadomie wykorzystać dźwięk i instrumenty archaiczne w życiu codziennym.
• Odróżniać rodzaje gongów i stosować  je względem typów, właściwości i ich przeznaczenia
• Posługiwać się różnymi metodami i technikami gry na gongach
• Dobierać i obsługiwać instrumenty adekwatnie do typów gongów i charakteru sesji
• Budować przebieg i strukturę natężenia dźwięku w czasie sesji
• Stymulować samopoczucie swoje jak i pacjentów na poziomie UMYSŁU/psychiki,  UCZUĆ/emocji, CIAŁA/woli
• Przygotować stanowisko pracy i zaadoptować przestrzeń adekwatnie do przewidywanych zajęć (grupowych, indywidualnych, w odniesieniu do osób pełnosprawnych oraz wykluczonych społecznie)
• Przeprowadzić sesję relaksacyjną zwaną kąpielą, oraz  medytację w dźwiękach gongów i instrumentów archaicznych, w kontekście własnej osoby, grupy osób pełnosprawnych, wykluczonych społecznie oraz sesji indywidualnych
• Pracować z biorytmem roku w oparciu o gongi i instrumenty archaiczne

Informacje organizacyjne:
Aby wziąć udział w tego rodzaju szkoleniu uczestnik nie jest zobowiązany posiadać wykształcenia muzycznego, a jedynie mieć ukończone 18 lat, i pragnienie poznania pierwotnych dobroczynnych właściwości dźwięków, które w przystępny sposób za pomącą kursu uczestnik może zgłębić. Gongi, misy, didgeridoo, bębny i inne instrumenty od wielu tyś. lat towarzyszą i wspierają szeroko rozumiany rozwój całej ludzkości, stając sie mistycznym wehikułem w podróży do źródeł naszej samorealizacji.

Ukończenie pierwszego stopnia daje przepustkę do kontynuowania stopnia drugiego. Kurs pierwszego stopnia obejmuje ok. 16 godzin warsztatowych (dwa dni po ok. 8 godz. dziennie)
Każdorazowe ukończenie kursu potwierdzone jest dyplomem ukończenia poszczególnego stopnia.

 

Termin kursu: 05-06.04.2014
Miejsce kursu: Wrocław – szczegóły mailem
Koszt kursu poszczególnego stopnia:  400 zł
Zainteresowanych uczestnictwem w kursie I stopnia prosi się o potwierdzenie mailem na adres: n.bialowas@twojezycie.org , oraz wpłacenie zaliczki w kwocie 200 zł na konto:  Millennium Bank: 10 1160 2202 0000 0002 1232 7901 do dnia 03.02.2014

Wszelkie szczegółowe informacje na temat kursu jak i szczegółowego planu zajęć uzyskacie pisząc na poniższy adres mailowy

KONTAKT
Natalia Białowąs
534941810
509220444
n.bialowas@twojezycie.org

lub
Tomasz Niewiadomy
790566968
tomasz.niewiadomy@gmail.com

Organizator kursu: Stowarzyszenie Twoje życie w Twoich Rękach

Instruktor kursu:
Tomasz Niewiadomy – absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi na wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki, Rytmiki i Edukacji Muzycznej – specjalność Muzykoterapia. Absolwent Studium Edukacji Niezależnej Uniwersytetu Warszawskiego na wydziale Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych – specjalność Pedagogika Waldorfska. Swoje doświadczenie i wiedzę zgłębiał również przez wiele lat (1999-2010 r.)  za granicą kraju głównie w placówkach antropozoficznych w Niemczech, Szwajcarii a także w Holandii. Pierwsze kroki (2004 r.) z zakresu terapii dźwiękiem z wykorzystaniem gongów stawiał u boku Dona Coneraux. Tomasz podąża nurtem sztuki i kreacji organicznej.  Łączy profilaktykę, terapię dźwiękiem z wykorzystaniem gongów oraz instrumentów archaicznych,etnicznych z graniem estradowym, tym samym jest jednym z pionierów w naszym kraju który tworzy sesje/koncerty o charakterze relaksacyjno – rozrywkowym na rzecz integracji społecznej. Pracuje także na rzecz osób niepełnosprawnych. W Warsztatach Terapii Zajęciowej przy Dolnośląskim Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Młodzieży z MPDz „OSTOJA” prowadzi pracownie muzyczną a w ramach niej zespół muzyczny Maszyniści Dźwięku w którego skład wchodzą wyłącznie osoby niepełnosprawne. Prowadzi dla dzieci, młodzieży i dorosłych warsztaty i szkolenia, a także współpracuje stale z licznymi artystami i organizacjami pozarządowymi promującymi szeroko rozumiane zdrowie i ekologie.

Strona internetowa: http://muzykoterapiaorganiczna.wordpress.com/

397014_4963358326733_1684288540_n

468 ad

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>