Menu nawigacji stron

Czym jest żywność ekologiczna

Rolnictwo ekologiczne opiera się na czterech zasadach:

• zdrowotność,

• ekologia,

• sprawiedliwość,

• troska o środowisko.

To żywność, która posiada certyfikaty pochodzenia ekologicznego. Te oznaczenia gwarantują nam – konsumentom, że dany produkt jest wolny od pestycydów, sztucznych hormonów, nawozów, konserwantów i sztucznych barwników. To także produkt, który nie był modyfikowany genetycznie (wolny od GMO). Na opakowaniu żywności ekologicznej musi znajdować się numer certyfikatu oraz nazwa firmy atestującej.

Międzynarodowa Federacja Rolnictwa Ekologicznego (IFOAM) promuje wartości, które leżą u podstaw globalnego rolnictwa ekologicznego. Rolnictwo od wieków jest podstawową dziedziną działalności człowieka. To część historii i kultury. Międzynarodowa Federacja Rolnictwa Ekologicznego funkcjonuje od lat 70., obecnie liczba jej niezależnych członków wynosi 750 organizacji. W Polsce współpracą z IFOAM związanych jest siedem organizacji.

Globalny certyfikat, znak rolnictwa ekologicznego – Global Organic Mark.

Znak ten służy promocji IFOAM na całym świecie, także w Polsce. Znakiem tym mogą posługiwać się przetwórcy oraz rolnicy ekologiczni całego świata, którzy spełniają unijne wymogi dotyczące rolnictwa ekologicznego. System opiera się na tzw. Rodzinie Standardów, która zawiera wskazówki dotyczące wszystkich etapów produkcji żywności ekologicznej (od uprawy aż po dystrybucję). Zawiera ona wszystkie ekologiczne normy oficjalnie uznane przez IFOAM za zgodne z jej celami, powyższymi zasadami oraz wymogami. Obecnie ponad 40 państwowych i prywatnych organizacji spełnia zebrane wymagania i należy do Rodziny Standardów.

Warto podkreślić, że Unia Europejska w pełni akceptuje standardy owej „rodziny”. IFOAM jako główny cel wyznaczyła sobie pełnienie roli pośrednika między instytucjami państwowymi (m.in. UE) a przedsiębiorcami ekologicznymi. Dąży też do zwiększenia udziałów produktów ekologicznych na rynku globalnym oraz chce zapewnić dostęp do nich na rynku lokalnym, regionalnym i międzynarodowym.

W krajach europejskich rynek żywności ekologicznej stanowi przeciętnie około 2,5% całego segmentu spożywczego. Stopniowo obserwujemy wzrost światowej sprzedaży produktów ekologicznych. W Europie żywność eko najchętniej kupują Niemcy, Francuzi oraz Anglicy. Polacy wypadają przy nich blado. Rynek żywności ekologicznej w Polsce to tylko ok. 0,25 % całego rynku żywnościowego. Jednak gospodarka naszego kraju z roku na rok coraz bardziej się otwiera na żywność ekologiczną. Szybko rośnie liczba nowych gospodarstw, które mogą pochwalić się certyfikatem ekologicznym. 70% tych gospodarstw ma powierzchnię poniżej 20 hektarów. Mamy dobre warunki dla rozwoju rynku żywności ekologicznej w Polsce: czyste środowisko, korzystne warunki klimatyczne, małe, rodzinne gospodarstwa. Pozostaje jednak kwestia świadomości społeczeństwa. Tylko 10% Polaków kupuje żywność ekologiczną. To liczba, która wskazuje na ciągłą konieczność promowania zdrowej żywności.

(źródło: http://wiemycozjemy.pl/czym-s%C4%85-eko-certyfikaty.html)

468 ad

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>