Menu nawigacji stron

Inspirujące Czwartki – Gliwice – 20 i 27 czerwca 2013

czwartki

 

 

Po dokładnie 10-letniej przerwie do gliwickiej oferty spotkań wracają Inspirujące Czwartki, które będą się obywały tym razem w Centrum Organizacji Kulturalnych GCOP „Perełka”, starym zwyczajem, zgodnie z nazwą, w czwartek o godzinie 17.00 Choć, zdarzą się wyjątki – w końcu, inspirujący może być każdy dzień tygodnia. Inspirujące Czwartki stanowią obecnie cześć większego projektu – INSPIRACJE. W planach jestwiosenny cykl Inspirujących Czwartków – poświecony sprawom ciała i psychiki, przyprawiony szczyptą filozofii, jesienno-zimowy cykl Inspirujących Czwartków – poświecony ekologii, dbałości o zdrowie i duchowości (tuż przed Bożym Narodzeniem). Będzie też cykl letni – Inspirujące Wakacje, poświęcony doświadczaniu praktycznemu i eksperymentowaniu, w ramach kreatywnych warsztatów. Równolegle w planach treningi i szkoleniana tematy, których głębszą eksploracją zainteresują się uczestnicy wykładów, a także happeningi i kiermasze z misją. Realizatorzy chcą zainspirować mieszkańców miasta i okolic do wyjścia z domu, poznania nowych ludzi, odkrycia czegoś ciekawego, stymulującego, nawiązania współpracy, podejmowania inicjatyw i wspólnych działań. Organizatorem jest tym razem Centrum Inicjatyw Społecznych.

Dawnym bywalcom przypominamy, a nowym zainteresowanym przekazujemy garść historii. Inspirujące Czwartki były prowadzone przez Agencję Rozwoju Lokalnego w latach 2000-2003. Zapoczątkowała je potrzeba kontynuacji niektórych tematów poruszonych w ramach wykładów, jakie odbyły się podczas zorganizowanych na Politechnice Śląskiej w lutym roku 2000 Targów „Wracamy do natury, czyli zdrowia”, jakich ARL była współorganizatorem.Nowiny Gliwickie sprawowały wówczas nad Targami patronat medialny.

Nazwa została zainspirowana znanymi z nauki historii „obiadami czwartkowymi”, zwanymi także „mądrymi obiadami” lub „czwartkami”, które organizował dla intelektualistów polskich król Stanisław August Poniatowski na wzór paryskich salonów literackich. Wbrew nazwie, nie były to wówczas wystawne, „królewskie” biesiady, a jedynie skromne poczęstunki. Ich celem była nie tyle konsumpcja, ile rozmowy na tematy związane ze sztuką, nauką, omawianie dzieł literackich, stymulowanie rozwoju kultury. Mimo, iż zarzuca się Królowi, że zamiast ratować ojczyznę, wolał się spotykać z intelektualistami, miały one niewątpliwie pozytywny wpływ na kulturę, naukę i edukację w Polsce. O ile Czwartkowe obiady są dobrze znane, mniej osób wie, że Król organizował też obiady środowe, na które przybywali humaniści, m.in. publicyści, pedagodzy oraz związani z dworem dostojnicy i działacze polityczni. Z tradycji „czwartków” Stanisława Augusta wyrosły też w początkach wieku XIX, czwartkowe obiady literackie Wincentego Krasińskiego.

Nawiązując do królewskiej idei, w ARL zrezygnowano z materialnych obiadów, na rzecz uczty czysto intelektualnej. Celem Inspirujących Czwartków było promowanie aktywnego intelektualnie spędzania czasu wolnego podsuwanie myśli i poddawanie pomysłów, inspirowanie do rozwoju osobistego. Prezentowano bardzo zróżnicowane tematy. Mówiono o zdrowiu, regeneracji organizmu, dbałości o wygląd, życiu emocjonalnym, nauce, sukcesie, finansach, biznesie. Nie stroniono też od tematów kontrowersyjnych i niezwykłych takich jak bioenergoterapia, oneironautyka, doświadczenia „out body experience”, reinkarnacja, które jak się później okazało, cieszyły się największym zainteresowaniem, ale też nie do końca wpasowywały się w standardowy profil działalności ARL. Niektóre wykłady, stały się zachętą do dalszego eksplorowania tematu w ramach szkoleń i treningów. I tak obok Akademii Przedsiębiorczości czy Akademii Sukcesu pojawiły się zajęcia z NLP (Neurolongwistyczne Programowanie), oneironautryki (świadome śnienie), jogi, Su-Dżoku czy regresingu niehipnotycznego. Mieszanka była nieco dziwna, tak, że w pewnym momencie w Agencji postanowiono z tego pomysłu zrezygnować, tym bardziej, że zmniejszono, a później w ogóle zlikwidowano salę wykładową. Okazało się wtedy, że było sporo ludzi, jakim Inspirujące Czwartki bardzo odpowiadały. Dzwoniły telefony z pytaniami o nie, ktoś z uczestników napisał nawet do Nowin wyrażając swoje rozczarowanie zniknięciem spotkań. Jeszcze w ubiegłym roku koordynatorka spotkań słyszała pytania, czy nie planuje powrotu do tamtego pomysłu.

Obecnie pojawiła się sposobność, aby do pomysłu powrócić, tym razem w ramach organizacji pozarządowej, jaka daje większą swobodę działania w zakresie doboru tematów. Cały projekt jest inicjatywą oddolną, czysto społeczną, realizowaną bez żadnych zewnętrznych dotacji. Wszyscy wykładowcy i organizatorzy pracują obecnie woluntarystycznie. Wywodzi się on z myślenia, że jeśli chcemy, aby rzeczywistość wokół nas uległa zmianie, aby żyło się nam lepiej powinniśmy zacząć od siebie. Jak powiedział Louis Heath Leber: „Zawsze jest miejsce do udoskonalenia – i jest to największy pokój w całym domu.” Celem organizatorów jest zainspirowanie mieszkańców Gliwic do lepszego poznania samych siebie, szeroko pojętego wewnętrznego rozwoju, odkrywania dróg do zmieniania zewnętrznego świata poprzez zmienianie świata wewnętrznego, intelektualnego dialogu na różne tematy. Inspirujące Czwartki mają też poddawać pomysły i sugestie do podjęcia różnorodnych konstruktywnych działań, od działania na rzecz własnego zdrowia i dobrostanu po działanie na rzecz lokalnych wspólnot czy miasta, a także stworzenie płaszczyzny, na jakiej zainteresowani wewnętrznym rozwojem mieszkańcy mogliby się spotykać, poznawać i tworzyć zaczątki wspólnych inicjatyw. Cis serdecznie zaprasza do INSPIRACJI nie tylko wszystkich mieszkańców miasta i okolic poszukujących inspiracji, ale też wszystkich, którzy mają coś inspirującego do przekazania innym.

INSPIRACJE startują oczywiście w czwartek, 18.04.2013 wykładem Inspiracja i abarietyka – sposób na ciekawe życie. Prowadzi Joanna Sarré, psychopedagog kreatywności i Krystyna Kozikowska-Koppel, psycholog, które obie kiedyś wspólnie razem zakładały Centrum Inicjatyw Społecznych. Wykład odbędzie się w Centrum Organizacji Kulturalnych GCOP „Perełka”, ul. Studzienna 6 o godzinie 17.00

 

(Tekst ukazał się w Nowinach Gliwickich 3.04.2013. Redakcja zmieniła tytuł na: Jeśli dziś czwartek INSPIRUJMY się)

468 ad

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>